+48 508 400 606 kontakt@wodnaosada.pl

Jeziorsko – największy akwen w centralnej Polsce

Wodna Osada usytuowana jest na przepięknym zbiorniku wodnym Jeziorsko, o powierzchni całkowitej 42 m2 i pojemności całkowitej 202,8 mln m3.

Jezioro w centralnej Polsce – województwo łódzkie

Akwen ten leży w centralnej Polsce, w województwie łódzkim, (oraz na obszarze dawnego woj. sieradzkiego i poddębickiego), między miastami – Wartą od strony południowej, wsią Pęczniew od wschodu i miejscowością Siedlątków od północy, niedaleko jest także Uniejów. Położenie Jeziorska w samym centrum Polski jest niezwykle wygodne pod względem turystycznym, gdyż praktycznie z każdego miejsca w kraju można tu szybko i łatwo dojechać.

Jak powstało Jeziorsko?

Niezwykle ciekawa jest również sama historia zbiornika. Stworzony w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, w zamyśle konstrukcyjnym miał spełniać kilka funkcji. Pierwszą z nich stanowiło zmniejszenie zagrożenia powodziowego poprzez odciążenie rzeki Warty, na której zalew jest wybudowany.
Warto również wspomnieć, iż na Jeziorsku powstała wodna elektrownia przepływowa, która zapewnia mieszkańcom energię. W tym celu zbudowano wysoką na ponad 20 metrów zaporę wodną od północnej strony rzeki.

Z tego miejsca rozciąga się niesamowity widok na Jeziorsko oraz niemalże całą okolicę. Kolejną ważną rolą, którą miał pełnić akwen było zwiększenie przepływu wspomnianej już Warty, nawadnianie jest podczas niżu, a także zapewnienie dopływu wody dla urządzeń rolniczych.
Mało kto wówczas przypuszczał jak wielką rolę rekreacyjno-wypoczynkową odegra Jeziorsko w życiu regionu.

Pod względem wypoczynkowym akwen został niejako podzielony na dwie części.


Pierwsza z nich – północna – pełni rolę rekreacyjno–wypoczynkową. W tej części można pływać motorówkami czy skuterami wodnymi. Powstały tu również liczne ośrodki wypoczynkowe, szkoły i szkółki żeglarskie, restauracje czy kempingi. To miejsce, w którym organizowane są zawody motorowodne, a także wydarzenia i uroczystości kulturalne.

Należy również wspomnieć o tym, jak zbiornik Jeziorsko wpłynął na rozwój przyrody w regionie. Zalew to nie tylko miejsce wypoczynku i rekreacji. Jego druga część – południowa – stanowi wydzielony strefą ciszy rezerwat ornitologiczny. Od kiedy zbudowano Jeziorsko, dom znalazło tu ponad 130 gatunków ptaków. Dlatego, w 1998 utworzono tu rezerwat przyrody, którego zadaniem jest chronienie gatunków zagrożonych wyginięciem. Dla wielbicieli świata natury to niezwykła i niepowtarzalna okazja, by na własne oczy spotkać takie ptaki jak choćby bocian czarny czy czapla biała w ich naturalnym otoczeniu.

Pływające domy na Jeziorsku

Z perspektywy domku na wodzie, obserwowanie zachowania, zwyczajów godowych, polowania czy walki o terytorium dzikich ptaków stanowi doświadczenie naprawdę wyjątkowe.

Warto także zwrócić uwagę, że Jeziorsko jest bardzo dobrze zarybionym zbiornikiem. Wielu zapalonych wędkarzy przyjeżdża tu właśnie po to, by łowić łowić ryby na terenie rezerwatu. Poza tym zbiornik oferuje naprawę wiele ciekawych atrakcji, również tych na wodzie, ale o tym już w następnym wpisie.
Zobacz jakiego rodzaju House Boat’y czyli pływające domy na Jeziorsku możesz wynająć w Wodnej Osadzie:

House Boat – Apart Long

od1 300 zł950 zł
W pełni wyposażony pływający dom w dużym rozmiarze przewidziany dla komfortowego wypoczynku 6 osób. Zapewnia ogromną dawkę intensywnego wypoczynku niespotykaną […]
(2 Opinie)

House Boat – Apart M

od1 200 zł850 zł
Średniej wielkości pływający dom zaprojektowany do komfortowego wypoczynku 4 osób. Zaprojektowany tak, by połączyć nowoczesny design z przytulnym, ciepłym wnętrzem.
(3 Opinie)

Świetnie zarybiony zbiornik przyciaga wędkarzy z całej Polski

Jednym z dużych atutów zalewu jest to, że Jeziorsko jest bardzo dobrze zarybionym zbiornikiem. Wielu zapalonych wędkarzy przyjeżdża tu właśnie po to, by łowić łowić ryby na terenie rezerwatu, a także na rzece Warta w pobliżu tamy.